Ivan Lisický

Jméno: Ivan
Příjmení: Lisický
Ročník narození:1951
Místo narození a bydliště: Brno
1. Kde se ve Vás vzal vztah k historii, k šermu?
Jsem romantik od malička. Nevzpomínám si, že bych kreslil nebo modeloval z plastelíny a později z moduritu něco jiného než rytíře, koně, mušketýry a indiány. Měl jsem rád historické filmy jako Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem , ruské pohádky o bohatýrech, Hrbáč, Scaramouche, Tři Mušketýři, Cyrano a jiné, na které jsem byl schopen jít i třikrát za sebou. Začal jsem o tom všem snít a to už ve mně zůstalo. Šel jsem si za snem a on se splnil. Díky osude.
2. Kdy a jak jste se šermováním začal?
Bylo to začátkem roku 1973. V Brněnském večerníku jsem našel inzerát, jehož text si pamatuji do dnes: SHŠ Brno hledá mladé muže s dostatkem odvahy a volného času. Šel jsem na konkurz s tím, že musím projít! Přihlásilo se 72 lidí. Prošli jsme tři a po krátké době jsem zůstal jen já. A je z toho láska na celý život.
3. Jakých jste nebo byl členem skupin?
Už zmíněné SHŠ Brno, tehdy ještě bez názvu, protože na Moravě jiná nebyla. Založena byla 1971, kdy se domluvilo pár kluků, kteří předtím dělali stafáž a potyčky pro historickou hru ve Státním divadle Brno. S činohrou našeho Národního divadla spolupracujeme dodnes. Bylo a je to pro nás velkým přínosem. Celá skupina se podílela na mnoha titulech a já mám tu čest tvořit pro herce choreografie soubojů a rvaček. Od konce roku 1973 nese skupina název DUEL a je od založení dodnes plně funkční.
4. Jaký mistr Vás učil:
Většinu toho co umím, ať techniku nebo figuru, mě naučil v začátku můj kolega a kamarád Honza Habala . Jeho vklad se snažím zdokonalovat v sobě samém dodnes.
Druhým mistrem je pro mne zdravý rozum. To znamená: Vycházím z toho jaké mám možnosti řešení situace v útoku, obraně, kde udělat pauzu a podobně. Diváci v souboji nechtějí vidět slabikář či jakýsi manuál (jako dnes na všechno),ale příběh. Je to těžší cesta, ale DUEL se jí drží a myslím, že se mu to vyplácí.
5. Změnil historický šerm výrazně Váš pohled na život, na Vaše chování? Jaké hodnoty uznáváte?
Doufám, že ano. Dělat jen jednu věc a to nejlépe jak umím a pořád na sobě pracovat. Cesta k vlastní dokonalosti nemůže nikdy a nikde skončit. Pořád je se co učit, mimo jiné i z chyb, které pácháme. Ze stejného důvodu mě zajímá historie a hodnoty: Pravé kamarádství bez falše, v případě mých o generaci mladších kolegů v Duelu umocněné stokrát, tolerance, respekt k názoru druhých, trpělivost, lidská slušnost, čestnost, pokora, ale s hrdostí, noblesa, ale bez patosu. A ještě definice jednoho z klasiků, kterou nosím někde uvnitř: A šlechtictví je tedy stálé projevování vynikajících vlastností, k němuž nás vede původ a příklady našich předků. Ještě dodám, že není vůbec důležité, z jakého rodu pocházíme.
6. Je ve Vašem případě šerm spojen s koňmi? Pokud ano povyprávějte, jak koně ovlivnili Váš život.
Částečně ano. Spolupracujeme na rytířských turnajích. Ne jako jezdci, ale s doprovodným programem. Občas jsem se povozil i na filmových projektech. Koně miluji od malička, protože můj děda měl v Brně povoznictví a já jsem u nich vyrůstal až do svých deseti let. Láska a obdiv ke koním zůstal napořád. Třikrát jsem si užil rekonstrukci bitvy u Slavkova, na koni je to nezapomenutelné.
7. Váš nejsilnější zážitek spojený se šermem?
-kamarádství mých kolegů, něco takového každý nezažije. Já mám to veliké štěstí a jsem za to vděčný.
-každé odehrané představení, když vím, že diváci přijdou jen kvůli nám a několikrát nás vytleskají na děkovačku. To mě dojme k slzám.
-premiéra Cyrana ,kterou jsem dostal k šedesátinám ,kdy mě aniž bych něco tušil, dueláci vystrkali na forbínu a oni i celý herecký soubor v čele se Cyranem dávali dárečky a blahopřání před vyprodaným tleskajícím hledištěm. Trému nemívám, ale tenkrát mě bušilo srdce jako zvon. Zřejmě proto, že se mi účastí na tomto představení splnil další sen.
8. Věnujete se historickému šermu stále? Kde Vás můžou zájemci a fandové vidět naživo?
Šermuji stále, píšu scénáře, dělám režii a vybírám hudbu, která mě většinou inspiruje, vidět nás mohou při oslavách Dne Brna, na hradě Bouzov a v Přerově.
9. Máte rodinu ,děti ,zapojují se do vašich aktivit? Ovlivnil šerm i Váš rodinný život?
Mám úžasnou rodinu, tři dospělé děti a čtyři vnoučata. Syn je také členem Duelu, mladší z dcer s námi jezdila na akce a mnohokrát vystupovala , ještě když chodila do školy. Teď má malou holčičku a náročnou profesi. Šerm a divadlo ovlivnilo můj partnerský život přímo osudově. Našli jsme se se svou ženou a už šestnáct let pracuji v divadle jako zbrojíř. Manželka má pro mou jedinou zálibu velké pochopení a já si toho velice vážím. Mnohokrát nám velmi pomohla, hlavně při premiérách, protože je umělecká maskérka s vytříbeným vkusem a citem pro to jak má herec (v našem případě šermíř) pro roli a její charakter vypadat. Důležité je, že mě v činnosti, kterou mám moc rád podporuje. Určitě by byla raději kdybych neodjížděl za šermem, často netrénoval 2x týdně, proto ,že zůstává sama, ale milujeme se a já se k ní hrozně rád vracím.